آخرین خبرها
خانه / اقدامات وپیگیری ها / مصاحبه و گزارش / بیماری‌های تنفسی، لغو پروازها و مسدود شدن جاده‌ها پیامد طوفان ریزگرد‌ها / سیستان در مسیر مهاجرت و خالی شدن از سکنه

بیماری‌های تنفسی، لغو پروازها و مسدود شدن جاده‌ها پیامد طوفان ریزگرد‌ها / سیستان در مسیر مهاجرت و خالی شدن از سکنه

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: عدم توجه به ریزگرد‌ها و ماسه‌های بادی باعث شده، مردم به دلیل سختی زندگی و بیکاری، روستا‌ها را تخلیه و به شهرها مهاجرت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم خاش وی در رابطه با وضعیت آلودگی هوا و بروز طوفان شن در استان سیستان و بلوچستان، گفت: عدم مدیریت صحیح موجب افزایش رنج و مشکلات مردم در استان‌های میزبان ریزگرد‌ها و آلودگی هوا شده است، از این رو در استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی  بیشترین میزان آلودگی هوا وجود دارد.

نماینده مردم خاش و نصرت آباد و میرجاوه و کورین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ستاد بحران کشور، سازمان محیط زیست و هیئت دولت باید جلسات ویژه ای را در رابطه با مدیریت ریزگرد‌ها، طوفان‌ها و گرد و خاک ایجاد شده در استان‌ها برگزار کرده و این معضل آلودگی هوا را بررسی و به صورت قطعی حل کنند.

وی ادامه داد: هیئت دولت و سازمان‌های مربوطه وظایف ذاتی، قانونی و اخلاقی خودشان را به خوبی انجام ندادند. همچنین اعتباراتی را که در رابطه با کاهش و کنترل ریزگردها و شن‌های روان در بودجه سالانه کشور، دیده می‌شود در محل مناسبی هزینه نمی گردد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: اعتراض عموم مردم سیستان و بلوچستان در رابطه با این است که هیئت دولت باید مصوبات و ردیف‌های خاصی را برای کل استان سیستان و بلوچستان در نظر بگیرد، زیرا باد و ریزگردهایی که از مرز افغانستان به سمت سیستان حرکت می‌کند، زندگی مردم را تحت شعاع قرار داده است.

طوفان ریزگرد‌ها موجب بیمای‌های تنفسی، لغو پروازها و مسود شدن مسیر جاده‌ها شده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طوفان ریزگرد‌ها در بسیاری از شهر‌های مرزی از جمله  مسیر زاهدان به شهرستان خاش و میرجاوه، شهرستان‌های میرملک، روتک، کوی خاش و نصرآباد مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.

نماینده مردم خاش و نصرت آباد و میرجاوه و کورین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ریزگرد‌ها موجب افزایش بیماری‌های تنفسی، لغو پروازها و مسود شدن مسیر جاده‌های میمند به زاهدان، میمند به سیستان و زابل، بم به زاهدان ، زاهدان به خاش و میرجاوه می‌شود، در نتیجه مسافرین و اهالی استان باید ساعتها در ریزگرد‌ها و پشت پلیس‌راه‌ها بدون کوچک ترین امکانات بمانند.

هنوز شن‌های روان بعد یک سال در کوچه‌ها و معابر مردم در شهر خاش وجود دارد

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: درخواست ما این است که اعتباراتی برای آبگیری برکه ها و تالاب‌های این استان اختصاص دهند. از طرفی شن‌های روان و ماسه‌های بادی را با مالچ پاشی، درخت کاری و حتی با آب پاشی زودگذر و کوتاه مدت برطرف کنند. دستگاه‌های متولی برای نجات روستاهایی که بعد از طوفان به زیر شن و ماسه رفته اند، دستگاه‌های لدر، بلدزر و کمپرسی در اختیار ستاد بحران استان سیستان و بلوچستان و دفتر امور روستایی استانداری که متولی روسیتائیان است قرار بدهند. از پارسال شن‌های‌روان و ماسه بادی‌هایی در کوچه‌ها و معابر مردم در شهر خاش و میرجاوه هنوز باقی است.

مردم به دلیل سختی زندگی و بیکاری روستا‌ها را تخلیه و به شهرها مهاجرت می‌کنند

کرد اظهار کرد: علیرغم مکاتبات و جلسات متعدد با دفتر امور روستایی استانداری و دفتر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ستاد بحران و سازمان محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی، هیچ کدام اقدامی قابل توجهی انجام ندادند. دولت باید به کار عملیاتی خودش بپردازد تا مردم این شهرها و روستاها در مناطق خودشان بمانند.

 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: عدم توجه به معضل ریزگرد‌ها و ماسه‌های بادی باعث شده است روستاها کاملا پوشیده از ماسه و گرد و خاک شود و در نهایت مردم به دلیل سختی زندگی و بیکاری، روستا‌ها را تخلیه و به شهرها مهاجرت کنند./

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*