آخرین خبرها
خانه / اقدامات وپیگیری ها / برای مدیریت ریزگردها بر اساس اقلیم‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان برنامه‌ریزی شود

برای مدیریت ریزگردها بر اساس اقلیم‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان برنامه‌ریزی شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مهندس علی کرد

به نقل از خبرگزاری خانه ملت  علی کردبا انتقاد از اینکه معضل ریزگردها در سیستان معضلی پیچیده است که تاکنون راهکار اساسی برای رفع آن اندیشیده نشده، تصریح کرد:  هر چند اقداماتی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای مهار ریزگردهای استان انجام شده ولی با توجه به وسعت استان کافی و مفید نبوده و خروجی مثبتی نداشته است.

نماینده مردم خاش، میرجاوه، کورین و نصرت آباد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان از نظر میزان ریزگردها در کشور پیشتاز است، گفت: اگرچه بیشترین کانون های ریزگردها در این استان قرار دارد اما تاکنون اقدام جدی و موثری برای تثبیت خاک قابل حمل به وسیله بادها و مهار حرکت ریزگردها صورت نگرفته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد ریزگردهای منطقه سیستان منشاء داخلی دارند بر لزوم مقابله با این سرچشمه ها تاکید کرد و افزود: راهکار اصلی مدیریت ریزگردهای منطقه سیستان مهار کانون ها و سرچشمه های آن است.

2016071095752464028_Orig

کرد بر لزوم تشکیل کارگروه مشترک برای رفع معضل ریزگردهای منطقه سیستان تاکید کرد و یادآور شد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیرداری استان و سازمان حفاظت محیط زیست باید جلسات مشترکی را با حضور دهیاری ها، شوراهای شهر ، ستاد بحران استانداری و همچنین معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری تشکیل و تدابیر ویژه ای را برای مهار ومدیریت ریزگردها که قسمت عمده ای از آن منشاء داخلی دارند اتخاذ نمایند.

نماینده مردم خاش، میرجاوه، کورین و نصرت آباد در مجلس دهم، با بیان اینکه  عدم پوشش گیاهی مناسب در سیستان موجبات تشدید ریزگردها را فراهم نموده، ادامه داد: از آنجایی که پوشش گیاهی در این منطقه ضعیف است بنابراین قسمت عمده ای از استان درگیر معضل ریزگردها است.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم،  بر لزوم کاشت نهال در مسیر شن های روان تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه منطقه سیستان در مسیر شن های روان قرار دارد و پوشش گیاهی آن نیز ضعیف است بنابراین به منظور جلوگیری از هجوم شن های روان باید در فصول درختکاری در مناطق لم یزرع نسبت به کاشت نهال و پوشش گیاهی مناسب اقدام کرد.

وی با بیان وجود سه اقلیم در استان سیستان و بلوچستان، گفت: یک اقلیم از نصرت آباد شروع  و به زابل ختم می شود که این اقلیم به صورت جدی در معرض وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان است به طوری که ریزگردها از طرف شمال سیستان که منشا آن از کشور افغانستان است وارد استان شده و در نتیجه مشکلاتی را از جمله مشکلات تنفسی و ریوی برای مردم به همراه آورده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم،  با بیان اینکه معضل ریزگردها به صورت جدی زندگی مردم سیستان را تحت تاثیر قرار داده، تصریح کرد: مشکل ریزگردها نه تنها در زابل مردم را آزار می دهد بلکه همجواری این شهر با مرکز استان یعنی زاهدان به طور مداوم نقاط مختلف استان را تحت تاثیر قرار می دهد.

کرد بر لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با سرچشمه های داخلی و خارجی ریزگردهای اقلیم‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان  تاکید کرد و گفت: برای مهار و مدیریت ریزگردهای استان باید تدابیر جداگانه ای برای اقلیم های مختلف استان اندیشیده شود.

نماینده مردم خاش، میرجاوه، کورین و نصرت آباد در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه هوای شهرستان میرجاوه به طور کامل تحت تاثیر ریزگردها است، گفت: در هنگام وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان هوای این شهرستان به صورت جدی دچار مشکل شده و سلامت مردم را به صورت جدی تحت تاثیر قرار می دهد.

وی مالچ پاشی را امری مهم برای مهار و مدیریت ریزگردهای منطقه سیستان دانست و افزود: لازم است که برای این موضوع اعتباری ویژه در نظر گرفته شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم،  خشکی تالاب هامون را در تشدید ریزگردهای منطقه سیستان موثر دانست و افزود: احیای کامل تالاب هامون در راستای مهار ریزگردهای سیستان بسیار موثر است که مسئولان باید به صورت جدی به آن توجه داشته باشند.

نماینده مردم خاش، میرجاوه، کورین و نصرت آباد در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه با مدیریت صحیح بادهای ۱۲۰ روز سیستان می توان آن را به فرصت تبدیل کرد، افزود: در حالی که مسئولان ذی ربط باید از این بادها در راستای تولید انرژی پاک بهره ببرند ولی متاسفانه به جز تولید گرد و غبار هیچ سودی از این بادها نبرده ایم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تغییرات اقلیمی، خشکالی های پی درپی، تغییر نوع بارش ها و بیابان زایی، بهره برداری بی رویه از آب های زیرزمینی و خشکی تالاب هامون را عمده عامل موثر در افزایش کانون‌های گرد وغبار سیستان دانست و افزود: متاسفانه این عوامل در کنار هم زندگی مردم منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داده بنابراین می طلبد که راهکارهای موثری برای رفع سرچشمه های داخلی از سوی مسئولان ذی ربط اندیشیده شود.

Untitled-12

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*