آخرین خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / توجه به فرهنگ غنی قوم بلوچ ضرورتی انکار ناپذیر است

توجه به فرهنگ غنی قوم بلوچ ضرورتی انکار ناپذیر است

نماینده منتخب مردم شهرستان خاش در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: توجه به فرهنگی غنی قوم بلوچ با هدف حفظ اصالت و هویت این قوم آریایی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

علی کرد در بازدید از سیاه چادر خدماتی و استقبال از مهمانان نوروزی بیان کرد: باید تلاش شود که فرهنگ پر بار و با عظمت قوم بلوچ در سطح دنیا معرفی گردد.

وی از تلاشهای مسئولان محلی، شوراها و دهیاران، جوانان و اقشار مختلف جامعه خاش و مراکز بخشها برای برپایی سیاه چادر خدماتی و استقبال و پذیرایی گرم از مهمانان و مسافران نوروزی قدردانی کرد و افزود: پوشش لباس بلوچ، توزیع غذاهای بومی و محلی، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و معرفی توانمندی های قوم بلوچ کاری ارزشمند و قابل ستایش می باشد.

کرد ادامه داد: تلاش ما بر این است با پوشش بلوچی در خانه ملت حضور پیدا کنیم و از این راه به ترویج فرهنگ غنی قوم با اصالت بلوچ کمک کنیم.

به گفته وی آداب و رسوم و اصالت قوم بلوچ ریشه در تاریخ ایران سربلند دارد و همواره در تاریخ به شاخص ها و برجستگی های این قوم اشاره شده است.

منتخب مردم خاش ادامه داد: پوشش لباس بلوچ نیز ریشه در تاریخ این قوم اصیل و دارای فرهنگ غنی داشته و دارد و حفظ این لباس نیز بیانگر اصالت و هویت فرد بلوچ می باشد.

کرد اظهار داشت: خواسته و تقاضای اقشار جامعه و از جمله اصحاب رسانه از منتخبان بلوچ این است؛ همانگونه که در آئین های نوروزی و ستادهای استقبال از مهمانان این فرهنگ ترویج داده می شود و الحمدلله مورد توجه اقوام و اقشار مختلف از جامعه بزرگ ایرانی قرار می گیرد لذا انتظار می رود عزیزان نماینده در تهران بعنوان مرکز کشور پهناور اسلامی نیز با حفظ اصالت خود به ترویج فرهنگ اصیل این قوم آریایی و با نجابت ایرانی کمک کنند.

کرد گفت:من هم به نوبه خودم رفتن به خانه ملت و شرکت در نشست های مجلس با پوشش بلوچی را به عزیزان یادآوری می نمایم و متذکر می گردم نمایندگان منتخب مردم بلوچ خود را در موضوع حفظ فرهنگ این قوم با اصالت و نجیب سهیم بدانند و لباس خود را تغییر ندهند.

رئیس شورای اسلامی شهر نوک آباد گفت:سیاه چادر خدماتی و استقبال از مهمانان نوروزی توسط شورای اسلامی و شهرداری شهر نوک آباد جهت خدمات رسانی و پذیرایی مسافران و مهمانان نوروزی از سراسر کشور در سه راهی اسکل آباد برپا و با حضور مقامات محلی افتتاح و شروع بکار کرد.

ابراهیم هاشمی پور افزود:تلاش ما بر این است که توانمندی های ارزشمند منطقه و عظمت کوه آتشفشانی و نیمه فعال تفتان را به مهمانان معرفی نماییم.

سیاه چادر فرهنگی شورای اسلامی و شهرداری خاش نیز در ورودی شهر خاش واقع در سراهی محور خاش به زاهدان و خاش به ایرانشهر و سراوان جنب مسجد ابوالفضل بر پا می گردد.

امور جوانان جمعیت هلال احمر با همکاری برخی از دهیاران بخش مرکزی خاش نیز در نزدیکی پلیس راه خاش به زاهدان نیز سیاه چادر فرهنگی برپا می کنند.

دهیاران کارواندر و عباس آباد بخش مرکزی خاش نیز در ورودی روستاهای خود نیز اقدام به برپایی سیاه چادر استقبال از مهمانان نوروزی می نمایند.

برپایی سیاه چادر فرهنگی و پذیرایی از میهمانان نوروزی کار بسیار پسندیده ای هست که معرف مهمان نوازی مردم استان سیستان و بلوچستان و قوم اصیل بلوچ و همچنین نشان دهنده آداب و رسوم مردم استان در یک نگاه می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*